تعطیلات عید نوروز، فرصت ناب برای همه ی کنکوری ها

خواندن در ایام نوروز

 

تعطیلات عید نوروز، یک فرصت ناب برای همه ی کنکوری ها

 

داوطلبانی که میخواهند در کنکور سراسری نتیجه مطلوبی گرفته و جزو رتبه های برتر کنکور باشند، حتما باید به تمامی فرصت های پیش رو در آخرین سال تحصیلی و کنکور پیش روی خود توجه نموده و سعی در استفاده بهینه از تمامی موقعیت ها داشته باشند. یکی از این فرصت ها و موقعیت های بسیار بارزش، ایام و تعطیلات عید نوروز است که باید هرچه بیشتر توسط داوطلبان جدی گرفته شود.

در اینجا میخواهیم مطالبی را برای شما بیان کنیم تا از این تعطیلات بهترین بهره را ببرید.

تعطیلات عید نوروز یک فرصت بسیار طلایی برای داوطلبان کنکور است.
داوطلبانی که به هر دلیل از مطالعه دروس کنکور عقب افتاده اند، در فروردین ماه یک فرصت جبران برای آنها فراهم می گردد. در این میان داوطلبانی که از ابتدا برای مطالعه خود برنامه ریزی مشخصی انجام داده اند، برای سبقت از رقیبان خود از تعطیلات عید نوروز نیز به بهترین نحوه استفاده خواهند کرد. اما این فرصت طلایی برای هر کدام از داوطلبان به نحوی، بهترین فرصت تلقی می گردد.

 

چرا ایام عید فرصت خوبی برای درس خواندن است؟
به چند دلیل خیلی مشخص ایام عید نوروز و کلا فصل بهار زمان خوبی برای درس خواندن و شروع جمع بندی برای کنکور است.

اول اینکه در ایام نوروز دانش آموزان نه به مدرسه می روند و نه در کلاس های درس شرکت می کنند، پس این فرصت پیش آمده دیگر تکرار نمی شود.
دلیل دوم اینکه، از ابتدای سال و آغاز فصل بهار روز ها طولانی تر شده و فرصت بهتری برای درس خواندن ایجاد می شود.

 

چه کسانی از این تعطیلات ضرر می کنند و چه کسانی سود می برند ؟
باید بگوییم، آن دسته از داوطلبان و دانش آموزانی که ایام عید را به تفریح و خوش گذرانی بپردازند قطعا بسیار ضرر خواهند کرد و نتیجه این زمان طلایی و از دست رفته را در رتبه خود خواهند دید.

از نظر مشاوران و کارشناسان کنکور، اگرداوطلبان به مدت چهارده روز درس خواندن را کنار بگذارند، بعد از آن دیگر حوصله درس خواندن را نداشته و انگیزه خود را از دست می دهند. این موضوع برای آنهایی که در درس ها ضعیف تر هستند به شدت بیشتر خواهد بود زیرا رمز ماندگاری مطالب تکرار و تمرین مکرر می باشد که این دسته از داوطلبان آن را متوقف کرده اند. در پی این اتفاق مورد دیگری که بروز می کند از دست رفتن اعتماد به نفس است که نابود کننده اصلی ست.

و اما عده ای که این ایام را به مرور و برطرف کردن ضعف در برخی دروس اختصاص می دهند و یا به دوره کردن خوانده های خود می پردازند، از نظر مشاوران کنکور موفقیت های زیادی به دست می آورند. در این میان برخی کتاب های کمک آموزشی کنکور نیز که برای همین ایام پیش رو طراحی و تالیف شده اند، کمک شایانی به دانش آزمون خواهد کرد.

کتابهایی از قبیل:
کتاب های سری موج آزمون انتشارات الگو
کتابهای جیبی انتشارات خیلی سبز
کتابهاب جمع بندی انتشارات خیلی سبز
کتابهای جمع بندی انتشارات مهروماه
کتابهای لقمه انتشارات مهروماه
کتابهای مینی میکرو طلایی انتشارات گاج

ما نمی خواهیم این ایام را از دست بدهیم، چه کاری انجام دهیم؟
خب! حالا که تصمیم گرفتید جزو رتبه های برتر باشید و نتیجه زحمات خود را به خوبی بگیرید و به این فکر کردید که وقت برای مسافرت و سرگرمی زیاد هست، پس در ادامه با ما همراه باشید:

باید ابتدا برنامه ریزی کنید
اول از همه یک برنامه ریزی دقیق بر اساس زمانی که دارید به طور اختصاصی انجام دهید. این برنامه را بر اساس توانایی های خود و واقع گرایانه بنویسید چون اگر به غیر از این باشد مطمئنا آن را اجرا نخواهید کرد و یا نتیجه خوبی نخواهید گرفت. برنامه درسی گامی موثر در داشتن یک نوروز تحصیلی است.

ما نمونه ای از یک برنامه ریزی مفید و منعطف را برای شما مثال میزنیم :

 • قبل از اینکه به تعطیلات نوروز برسید همه چیز را تدارک ببینید. مثلا” کتابهای درسی یا کتاب های کمک درسی خود را به ترتیب دروس سخت به دروس آسان بچینید تا مطالعه را به همین ترتیب انجام دهید.
  در اینجا به این نکته توجه داشته باشید که تعریف درس سخت از نظر هر کس متفاوت خواهد بود. مثلا”درس ریاضی برای شما سخت ولی برای دانش آموز دیگری جزو دروس آسان شمرده می شود. پس مرتب کردن دروس از سخت ترین به آسان ترین را از نظر خودتان بچینید.
 • خواندن را از دروس سخت تر آغاز کنید.
  سعی کنید حداقل هر روز 3 ساعت را به خواندن دروس سخت اختصاص دهید. بهتر است هر سه ساعت به درس مختلفی اختصاص یابد.
 • درس های آسان تر را یک روز در میان در برنامه خود قرار دهید.
 • زمانی که احساس کردید ذهن شما کشش خواندن ندارد، سعی کنید به سراغ درسهایی که دوستشان دارید و با خواندن آن لذت می برید بروید و اینطور به خودتان انرژی بدهید.
 • در برنامه ریزی خودتان در این ایام سعی کنید برای هر درس زمان مشخص کنید. این بدان معناست که ساعت خاصی را برای خواندن آن مشخص نکنید چون مثلا” اگر بگویید هر روز ساعت 10 صبح ریاضی را بخوانم، شاید یک روز 10 صبح اتفاقی افتاده و برنامه شما خراب شود. ولی میتوانید بگویید باید هر روز 3 ساعت ریاضی بخوانم و این را بنا به موقعیت و شرایط خودتان انجام دهید.

 استراحت هم داشته باشید
اگر بعد از مطالعه طولانی احساس خستگی در چشمان خود کردید بدانید آنها نیاز به استراحت دارند چون ادامه دادن با این حالت تاثیر منفی در یادگیری و حتی فراموش کردن اطلاعات قبلی نیز خواهد داشت. در همان روی میز مطالعه خود دستانتان را زیر سرتان بگذارید و در کمال آرامش چشمان خود را ببندید و به نتیجه خوب و اتفاقات خوب تحصیلی خود فکر کنید.

 

 • ساعت خواب
  تنظیم ساعت خواب، یکی از مهمترین نکاتی ست که باید به آن توجه داشته باشید و طوری آن را تنظیم کنید که خستگی و کسلی نداشته باشید و توان کافی برای پیش بردن برنامه نوروزی خود را داشته باشید.

 • دلسرد نشوید
  دلسردی و خستگی ممکن است به سراغ تان بیاید ولی سعی کنید به آن غلبه کنید و به این فکر کنید که همین چند مدت پیش رو را فقط باید سختی بکشید و بعد از آن نتیجه خوبی که خواهید گرفت همه این خستگی ها و نا امیدی ها را از تن تان بیرون خواهد کرد.
  سعی کنید اولویت ذهن تان، خواندن باشد. اما گاهی ممکن است افکار دیگری به سراغ تان بیاید که شما را از خواندن دورکند. برای غلبه بر این موضوع همیشه یک برگه کنارتان داشته باشید و در این مواقع این افکار را روی آن یادداشت کنید و به خودتان بگویید که حتما و در اولین فرصت به آن توجه خواهید کرد. این طور ذهن تان را آرام می کنید.

 

 • دید و بازدید
  درست است که ایام عید وقت بازدید و مهمانی رفتن ها ست، ولی شما که کنکوری هستید، باید سعی کنید اهمیت این ایام را برای خانواده خود تشریح کنید تا رفت و آمد ها و بازدید ها به حداقل رسیده و نهایتا در دو سه رو اول تعطیلات به اتمام برسد.

سخن آخر این است
فرصت ایام تعطیلات عید نوروز، فرصتی طلایی و غیر قابل تکرار برای این است که از رقیبان خود پیشی بگیرید و برگ برنده این رقابت را از آن خود کنید.

در این مسیر خرید کتاب های کمک درسی کنکور در کنار کتاب های درسی کمک بسزایی به شما خواهد کرد. خرید بهترین کتاب های کمک درسی نیاز به مشاوره و بررسی داشته که برای این امر می بایست به منابع  و فروشگاه های مطمئن و با تجربه در این زمینه مراجعه کنید.
شما می توانید کلیه کتاب های کمک آموزشی رشته تجربی، کتاب های کمک آموزشی رشته ریاضی و کتاب های کمک آموزشی رشته انسانی را از فروشگاه اینترنتی هورابوک با تخفیف ویژه و مشاوره رایگان تهیه کنید و در این ایام بهترین استفاده را از شرایط ببرید.